Free songs

LED Sistem ve Avantajları

by / Çarşamba, 21 Eylül 2016 / Published in Bilgiler

LED Sistemler uygun çalışma tarzı ile birçok avantajı da beraberinde getiriyor; 

Enerji Verimi 
LED’ler yüksek verime sahip. Trafik sinyal aydınlatmaları LED’ler için güçlü bir pazar. 196 LED’ten oluşan kırmızı trafik ışığı 10 W’la çalışırken, ampüllü olanlar 150 W’la çalışıyor. Çeşitli tahminlere göre potansiyel enerji tasarrufu yaklaşık %82 ile %93 arasında. Bu tasarruf sadece kırmızı sinyal ışıklarında yaklaşık %50 iken bütün trafik sinyallerinde yaklaşık %35 – 40. Bu tahminlere göre Amerika’daki 260.000 trafik lambası (kırmızı, yeşil ve sarı) ampülleri değiştirilirse enerji tüketimi 2,5 milyar KWH azalacak. 1997’nin sonlarından itibaren hemen hemen hepsi kırmızı olan 150.000 trafik sinyali bu teknolojiye uyarlandı.

LED’lerin mimari uygulamalardaki çıkış ve sinyal işaretleri ile yeni teknolojilerde kullanımı oldukça yaygın. LED teknolojisi ile üretilen ürünler; ışık çubukları, paneller ve vidalanmış LED lambaları da içeren birçok değişik formda olabiliyor ve sinyal başına 2 – 5 W harcanıyor. Ampüllü lambalara göre uzun ömür ve bakım ihtiyaçlarının az olması gibi çeşitli avantajları var. Bu ürünlerin bazıları özel olarak da tasarlanabiliyor (örneğin çift taraflı çıkış sinyalleri). Kenarı aydınlatılmış tasarımları da içeren birçok LED çıkış işareti aynı zamanda oldukça kullanışlı. LED sistemler şimdiden çıkış sinyalleri pazarının yaklaşık %50’sini aldı. Aydınlatma Araştırma Merkezi tarafından yürütülen çalışmada 1998 yılında Londra’da yeni çıkış sinyallerinin %80’e yakını LED’lerden satılmış. Yalnız şunu not etmek lazım; bu birçok teknolojik gelişmenin, panel tipi işaretlerin yerine şablonlu çıkış işaretlerinde kullanılması gibi bir sınırlandırma getirilmiş.

Uzun Ömür
Bazı LED’ler üretimde uzun ömürlü olarak tasarlanıyor (örneğin 100.000 saat ömürlü). Bu yüzden LED’ler çıkış lambaları ve patika aydınlatmaları gibi tesisata ulaşılması zor olan yerlerde kullanmak için oldukça uygun.

Renk Çeşitliliği 
LED’ler, beyaz ışıkları da içeren birçok rengi kullanmaya olanak sağlıyor. Beyaz ışık ayrıca kırmızı, mavi ve yeşil renk karışımlarının içinde de kullanılabiliyor. Ek olarak, yenilikçi kombinasyonların içindeki renkli LED’ler; çarpıcı renk değişim efektleri ve tekil donanımlı dinamik canlandırmaların çeşitli LED setlerinin içine konulmasıyla da üretilebilir. Yol, tiyatro, sualtı, dış mekan ve bunun gibi yerlerde değişik şiddetteki 16,7 milyon renk seçeneği ve beyaz ışığı da içeren LED’lerden faydalanılabilinir. Bu donanımlar ayrı ayrı dijital olarak kontrol edilebileceği gibi, çeşitli ışık efektlerinin yapılabileceği özel kontrol mekanizmaları da üretilebilir.

Aydınlatma Araştırma Merkezi’nden Dr. Nadarajah Narendran, LED’lerdeki renk çeşitlerinin mağaza vitrini aydınlatmasında kullanımı ile ilgili çeşitli araştırmalar yapıyor. İlk araştırmalara göre, arka planda renkli LED’in ürünün üzerindeki spot ışığı ile kombinasyonu tüketicinin dikkatini çektiği gibi enerji tasarrufu sağlayarak bakım maliyetini de azaltıyor.

Ultraviyole Işını Yayımı Yok 
LED ürünler UV ışını yaymaz ve az ısınır. LED’ler hassas aydınlatılacak ve UV ışığına karşı duyarlı olan objeler için oldukça uygun.

Dayanıklılık
LED’ler yüksek dayanıklıdır. İnce telli olmayan LED’ler şoklarda ve titremelerde bozulabilirler. Sıcaklığa maruz kalabilirler, bununla birlikte güç kaynağı tarafından fazla yüklenebilirler.

Küçük Boyut/Tasarım Esnekliği 
Tekil LED’ler genelde küçük aydınlatmalar olarak üretiliyorlar. Bu zayıflık gerçekte güçlü. LED’ler her türlü şekilde ve istenen güçte, tasarım ve ekonominin izin verdiği şekilde üretilebilirler. Ek olarak, LED’lerin küçük aydınlatmalarda kullanılması üzerinde düşünülebilir. Işık dağılımı LED’lerin epoksi lensleri tarafından kontrol edilebiliyor, mimari aydınlatmalarda LED’lerin kullanılması uygulamayı da da kolaylaştırıyor. Kontrol sistemleri; LED’leri ayrı ayrı karartmayı da seçebilir, bu dinamik kontrol ile ışık verimi ve renk dağılımı da sağlanabiliyor.

Diğer Avantajlar 
LED’lerin diğer avantajlarını şöyle sıralayabiliriz;
– Aydınlatmalar anında ve kolayca kontrol edilebilir;
– Sessiz çalışma;
– Düşük voltajlı güç kaynağı (arttırılmış güvenlik)

TOP